"Call" Moda Calling: +90 216 336 30 99

Eklektik Giyim

14 July 2016

Moda uyum mudur, yoksa uyum moda mıdır? Uyum sadece moda değildir bence, modanın sadece uyum olmadığı gibi. Peki o zaman nedir moda? Moda, Türkçe sözlüklerimizdeki tanımıyla şöyle yer alır: “Değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik.” Bir başka tanımda “Belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlük.” diye de geçer. Veya “Geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan…” anlamına da gelir.

Bu yazı Mustafa Gerdan'a aittir. Medium üzerinde yazdığı yazıdan yararlanıyorum.

Moda tabii ki de bir sözlük tanımından çok daha ötesidir artık. Ne kadar Oscar Wilde ‘Moda o kadar çirkindir ki onu her altı ayda bir değiştiriyorlar’ demiş olsa da, kendisi kıyafetlerini tasarlayan, aynı zamanda Dandy olarak kabul edilen bir İngiliz yazardır. Demek istiyorum ki, O. Wilde’ın eleştirdiği şey belki de moda değildi, moda olanı olduğu gibi kabul edip kendine yakışıp yakışmamasını umursamaksızın tıpkı kopyala-yapıştır düşüncesiyle moda olanı stilize etmeyen düşünceydi kanımca. Bize dayatılanın aksine aktif bir şekilde yer almak, kopyala yapıştırın yerine kreatif olmaya yönelmektir moda. Modayı eleştiren Oscar Wilde’ın kendine has bir stili vardı. Moda değişir, stil bâki kalır. Moda olan, onlarca seçeneğin arasından hangisini seçtiğimizdir. Stil neyi seçtiğimizdir. Moda ise tasarımcıların bize sunduklarıdır. Neyi seçtiğimiz stilimizi ve karakterimizi ortaya koyar. Benim en sevdiğim tarz olan eklektizmden bahsetmek isterim.

Eklektisizm, postmodernizmin temeline oturan bir öğretidir. Farklı sanatsal dizgelerden alınan öğelerin yeni bir dizge içinde yeniden kullanılmasıdır. Farklı dönem ve tarzları keyfî olarak bir araya getirme ve düzlem kaydırmadır. Bir başka deyişle farklı tarzları birbirine eklemeye eklektik tarz denebilir. Hem romantik, hem asi, hem punk, hem de nostaljik olabilirsiniz demektir eklektik.

İçinizde aynı zamanda Vivienne Westwood ve Karl Lagerfield ,Andy Warhol, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe’yla, Jane Austen’in birlikte yaşamaları gibi birşeydir. Yalnızca moda akımı değildir tabii. Mimaride, plastik sanatlarda, endüstriyel tasarımında ve sanatın her alanında yer bulmuştur. Jen François Lyotard; “eklektizm çağdaş genel kültürün başlangıç noktasıdır: insan raggae dinler, bir western seyreder; öğlen yemeğinde McDonald’s yer, akşam yerel mutfak çeşitlerinden; Tokyo’da Paris parfümü sürer, Hong Kong’da ‘retro’ giyinir.” demiştir.

Aslında fazla demogoji yapmadan söylecek olursak kafanıza göre takılma stilidir; hiçbir kural söz konusu değildir. Merkez dışı, alışılagelmişin dışında, aykırı ve biraz da acayip olabilmenin yoludur. Canınızın istediği parçaları kombinenize dahil etmenizdir, ki bu parçalar birbirlerine taban tabana, fikir açısından zıt olsalar dahi. Eklektizmde zaten bu fikirle başlıyor, zıtlıklar akımı, yani hiçbir akımı bütünüyle benimsemeyip, bağlanıp kalmadan, bir vücut halinde kabul edip üzerimizde taşımaktır.

Bu akımın en iyi temsilcilerinden biri olarak kabul edilen model Erin Wassen’dır. Hatta eklektik-eksantrik olarak tanımlanıyor.

Daha Fazla

Mağazada Ara